بانک اطلاعاتی تجاری استان کردستان

مقدمه و کلیات استان کردستان

موقعیت جغرافیایی استان کردستان
استان کردستان با گستره ی28817 کیلومتر مربع اندکی بیش از 7/1 درصد کل مساحت کشور را در برگرفته. این استان در غرب ایران بین 34 درجه و 44 دقیقه تا 36 درجه و30 دقیقه عرض شمالی و45 درجه و31 دقیقه تا 48 درجه و16 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ قرار گرفته که از شمال به استان آذربایجان غربی و قسمتی از استان زنجان و از جنوب به استان کرمانشاه و از شرق به استان همدان و بخشی از استان زنجان و از غرب به مرزهای کشور عراق محدود است.

پیشینه ی تاریخ
استان كردستان بخشی از سرزمینی است كه تحت حكومت مادها اداره می شده است . كردها یكی از شعبه های مشهور نژاد آریایی هستند كه از حدود 2000 سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت نموده اند.كردها مردمانی ایرانی تبار هستند كه زبان ، فرهنگ و آداب و سنن آنان در ارتباط و پیوند با دیگر مردمان در قلمرو زیست اقوام ایرانی است .

جغرافیای انسانی

جمعیت
جمعیت استان کردستان براساس آخرین سرشماری عمومی دارای جمعیتی بالغ بر 1603011 نفر بوده که از این میزان 66 درصد شهرنشین و 34 درصد در روستاهای این استان ساکن می باشند. تراکم نسبی جمعیت معادل2/51 نفر در کیلومتر مربع است.

زبان
مردم کردستان به زبان کردی سخن می گویند. زبان کردی یکی از قدیمی ترین زبان های ایرانی است که تحقیقاتی گسترده درباره  آن انجام گرفته است. «دیاکونوف» مستشرق روسی معتقد است٬ زبان کردی یکی از شاخه های زبان مادی است که بقایای آن (زبان مادی) در گویش های تاتی٬ تالشی٬ آذری٬ گیلانی٬ طبری٬ سمنانی٬ اورامانی و... محفوظ مانده است.

مذهب
اکثریت مردم استان کردستان سنی مذهب و پیرو عقیده ی اجتهاد امام شافعی بوده و بقه نیز پیرو مذهب شیعه هستند.

شرایط اقلیمی
کردستان با کوه های سر به فلک کشیده و دره های ژرف و رودهای پر آب و دشت هایی فراخ٬ از تنوع اقلیمی دوگانه ای بهره مند است. به شکلی که در شرق و شمال شرقی کوه هایی کم ارتفاع در کنار دشت هایی وسیع دیده می شود اما در بخش های مرکزی و غربی امتداد سلسله جبال زاگرس جلوه ایی کوهستانی با پوشش جنگلی به این استان بخشیده.

آب و هوا
ارتغاع بالای استان کردستان از سطح دریا و کوهستانی بودن بخش اعظم گستره ی ناهمواری های جغرافیایی استان موجب آب و هوای کوهستانی سرد و معتدل شده و به شکلی که دارای زمستانهای سرد و پربرف و تابستان های خنک و معتدل می باشد و در طول سال تحت تاثیر جریانات جوی مدیترانه ای دارای میانگین بارش سالانه ی 502 میلیمتر می باشد. ارتفاعات٬ دامنه ها و رشته کوه های متعدد استان کردستان از قابلیت های تفرجگاهی آن به شسمار می رود. از بلند ترین کوه های استان کردستان که بیش از 2800 متر ارتفاع دارند می توان به کوچسار٬ شیخ معروف٬ پنجه علی٬ چهل چشمه٬ کانی چرمه٬ میرزا٬ سناسره٬ پیازه و چرخه لان اشاره کرد.

سیمای بخش کشاورزی کردستان

سیمای کشاورزی کردستان
اقتصاد کشاورزی شاهرگ حیاتی استان کردستان است و بخش های صنعت و خدمات این استان به فعالیت در بخش کشاورزی وابستگی زیادی دارد. بخش کشاورزی در کردستان مجموعه ای از پتانسیل های طبیعی؛ زیر ساخت های عمرانی؛ ساز و کارهای پشتیبانی و سیاست گذاری های برخاسته از رسوم اجتماعی و فرهنگی کشاورزان و تولید کنندگان این منطقه است.
از کل مساحت استان 1414000 هکتار آن را مراتع با درجات مختلف و 374084 هکتار آن را جنگل است که معادل 6 درصد از جنگل های ناحیه رویشی زاگرس و 3 درصد از جنگل های کشور است و 771509 هکتار آن اراضی مزروعی و 38058 هکتار را باغات به خود اختصاص داده است.
میزان ارزش افزوده بخش کشاورزی استان معادل 3/20 درصد از ارزش افزوده ی تولید ناخالص داخلی استان است که این خود نشان دهنده ی اهمیت و جایگاه کشاورزی استان می باشد.
از میان محصولات کشاورزی کردستان 4 محصول در زمینه میزان تولید، زمینه های سرمایه گذاری و صادرات از سایر محصولات برجسته تر می باشند که عبارتند از: توت فرنگی، گردو، انگور، سیب زمینی.

توت فرنگی
زمین های هموار و ناهموار سواحل رودخانه هایی که از پیچ و خم کوه های سر به فلک کشیده می گذرند با آب وهوایی خنک و معتدل موجب شده تا شرایط مناسبی برای تولید توت فرنگی با کیفیت مطلوب و منحصر به فرد در استان کردستان فراهم گردد به طوری که بالغ بر 65 درصد توت فرنگی کشور در این استان و در مساحتی بالغ بر 2900 هکتار تولید می شود که میزان کل آن 40800 تن می باشد که چشم انداز صادراتی و فراوری تبدیلی مناسبی را ترسیم می کند.

گردو
اراضی شیب دار دامنه کوه های پربرف استان کردستان دامنه مناسبی را برای ایجاد باغات میوه از جمله گردو را فراهم آورده که مرغوبیت گردوی کردستان زبانزد می باشد. سطح باغات گردوی استان 7573 هکتار و میزان تولید آن 21000 تن می باشد.

انگور
از نظر تولید انگور استان کردستان دارای شرایط مناسبی بوده به شکلی که حدود 65/31 درصد سطح باغات استان به کشت مو اختصاص یافته و سالیانه بالغ بر 113960 تن انواع انگور از جمله رقم خوشناو (انگور سیاه) وارد بازار می شود. از آنجا که انگور دارای فرآورده های زیادی است با ایجاد صنایع تبدیلی در استان می توان ظرفیت های شغلی و سرمایه گذاری جدیدی ایجاد کرد

سیب زمینی
در سال های اخیر با توجه به زمینه ایجاد شده در خصوص صادرات سیب زمینی سطح زیر کشت این محصول به 10116 هکتار رسیده. که عمده ی آن در شهرستان های قروه و دهگلان می باشد و با به کارگیری روش های کاملا مکانیزه و آبیاری بارانی تولیدی بالغ بر 242622 تن به دست آمده است.

گلخانه و پرورش قارچ
در حال حاضر 66 واحد گلخانه با مساحت 169641 متر مربع وتولید 4393 تن سبزی و صیفی 61/1 میلیون شاخه گل و گیاه وجود دارد.
در حال حاضر 10 واحد پرورش قارچ خوراکی و صدفی با مساحت 21305 متر مربع و تولید 2377 تن در استان مشغول فعالیت است.

دام، طیور و زنبورعسل
استان کردستان با جمعیت انسانی بالغ بر 1600000 نفر سرزمینی تاریخی از نظر دامپروری و کشاورزی است. وجود ذخایر ژنتیکی دام و طیور با سازگاری مطلوب در منطقه موید این مطلب است که استان کردستان دارای استعداد کافی برای توسعه دام و دامپروری می باشد. بزمرخز و اسب کردی از نژادهای خاص و منحصر به فرد استان است. همچنین استان کردستان با آب و هوای سرد و معتدل، منطقه ای بسیار مطلوب برای پرورش طیور است. و با توجه به اقلیم مناسب و پوشش و تنوع گیاهی مراتع و مزارع استان موجب شده است که کردستان به عنوان یکی از استانهای مستعد برای پرورش و توسعه زنبورعسل در کشور مطرح گردد.

شیلات و آبزیان استان کردستان
استان کردستان با توجه به دارا بودن منابع آبی فراوان از قبیل :سد وحدت سنندج، سد شهید کاظمی سقز، دریاچه زریوار مریوان، سد گاوشان کامیاران، گلبلاغ بیجار، سنگ سیاه دهگلان و... دارای پتانسیل های قابل توجهی برای تولید انواع گونه های با ارزش ماهیان گرمابی، سردآبی، ماهیان زینتی و سایر آبزیان می باشد. به طوری که در حال حاضر این استان به عنوان یک قطب شیلاتی در سطح کشور مورد توجه قرار گرفته که به بزرگترین مجتمع ماهیان سردآبی کشور(پالنگان شهرستان کامیاران) و بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان سردآبی منطقه (سیروان) در استان موید این موضوع است.

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در استان کردستان
اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزي به لحاظ ایجاد ارزش افزود ، کاهش ضایعات محصولات کشاورزي ، اشتغالزایی ، امنیت غذایی و تولید مواد غذایی سالم برکسی پوشیده نیست و یکی از حلقه هاي مهم توسعه کشاورزي به شمار می رود. صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزي به صنایعی اطلاق می گردد ، که به فرآوري محصولات کشاورزي اعم از زراعی ، باغی ، دامی و شیلاتی پرداخته و در برگیرنده تغییرات فیزیکی شیمیایی ، نگهداري ، بسته بندي و توزیع است . مطابق ماده 8 قانون تشکیل وزرات جهاد کشاورزي ، توسعه وحمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزي و صنایع روستایی در چارچوب سیاست هاي صنعتی کشور به عهده وزرات جهادکشاورزي است و این وزارتخانه از رویکردهاي اصلی آن توسعه این صنایع درکانون و قطب هاي عمده تولید محصولات کشاورزي با مشارکت بهره برداران بخش و با گرایش توسعه صادرات غیرنفتی می باشد.
در راستاي برنامه اجرایی پیش بینی شده در سال 95 حدود 730 تن محصولات باغی، 52000 تن محصولات دام و طیور1430 تن محصولات زراعی توسط واحدهاي تحت پوشش مدیریت صنایع کشاورزی گردیده که موجبات اشتغالزایی مستقیم 78 نفر گردیده است. امید است که سرمایه گذاري بیشتر در راستاي رشد و توسعه این صنایع ، شاهد فرآوري مقادیر بیشتري از محصولات کشاورزي باشیم تا تولید کنندگان با طیب خاطر بیشتر به تولید پرداخته و مصرف کنندگان نیز با امنیت بیشتر مواد غذایی مصرف نمایند

منابع آبی استان
استان کردستان با دارا بودن بارندگی حدود 502 میلی متر(بیش از دو برابر بارندگی متوسط ایران) یکی از پرآب ترین استان های ایران است٬ به طوری که با 7/1 درصد مساحت 5/3 درصد حجم بارندگی کشور را دریافت می کند. روان آب ها و رودخانه های متعدد علاوه بر چشم اندازه و مناظر زیبا٬ زمینه های مناسبی برای کشاورزی٬ صنعت٬ شیلات و انواع ورزش های تفریحی مانند: شنا و ماهیگیری و قایقرانی فراهم کرده است.

حوزه آبخیز سفید رود

حوزه آبخیز سفید رود با مساحت حدود 13450 کیلومتر مربع حدود یک میلیارد متر مکعب آب های سطحی استان را دریافت می نماید. رودخانه های مهمی مانند قزل اوزن٬ تلوار٬ شور٬ اوزن دره در این حوزه قرار گرفته اند. این حوزه از نظر منابع آب زیرزمینی بسیار غنی است و همچنین از نظر توپوگرافی ظرفیت ایجاد 10 سد بزرگ و تعداد زیادی سد کوچک را دارد که در حال حاضر عملیات اجرایی سدهای گلبلاغ٬ سیاه زاغ٬ سنگ سیاه و همچنین مطالعه ی سدهای آله دره و سورال در دست انجام است.

حوزه آبخیز سیروان
این حوزه با وسعت 7500 کیلوکتر مربع از پر آب ترین حوضه های آبخیز ایران و کردستان است که حدود 8/2 میلیارد متر مکعب آب های سطحی استان در این حوزه جریان دارد. رودخانه سیروان با طول 213 کیلومتر به مرز عراق ختم می شود و با دارا بودن شرایط توپوگرافی و مورفولوژی خاص زمینه مناسبی برای اجرای پروژه های مهم اقتصادی از جمله احداث سدهای بزرگ به منظور آبیاری اراضی کشاورزی٬ تولید انرژی٬ صید آبزیان٬ صنعت و توریست فراهم نموده است.

حوضه آبخیز زرینه
این حوضه با 4800 کیلومتر مربع حدود 60/1 میلیارد متر مکعب آبهای سطحی استان در آن جریان دارد. سد شهید کاظمی که یکی از بزرگترین سدهای ایران است (با گنجایش 800 میلیون متر مکعب آب) آب آن از رودخانه های خوره خوره٬ ساروق و چم سقز تامین می شود در این حوضه قرار گرفته است و در حال حاضر سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم خاتن با ظرفیت 6/73 میلیون متر مکعب و با هدف تامین آب شهرستان های سقز و بانه و آبیاری 5000 هکتار اراضی پایاب سد در دست احداث است و همچنین سدهای سنته و مرخز در حال مطالعه و پروژه ایستگاه پمپاژ لگزی به بهره برداری رسیده است.

حوضه آبخیز چومانو قزلچه
وسعت این حوضه 1550 کیلومتر است و دارای 820 میلیون متر مکعب آب سطحی است. شهرستان بانه در این حوضه قرار دارد و رودخانه های زاب٬ بویین و قزلچه سود رودخانه های عمده آن محسوب می شوند.
حوضه آبخیز آور(کرخه)
وسعت این حوضه 500 کیلومتر مربع است و از سرشاخه های حوزه بزرگ کرخه در ایران محسوب می شود. حجم آبدهی این حوضه سالیانه 120 میلیون متر مکعب است.

از توانمندی های مهم مرتبط با کشاورزی استان کردستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
استان کردستان به عنوان یکی از کانون های اصلی تمدن اکولوژیک بشر(منطقه زیویه)، یکی از مراکز اصلی اهلی شدن و تنوع برخی گونه های زراعی(گندم و جو) و دامی(بز و گوسفند)، یکی از مراکز تامین آب کشور، یکی از ذخیره گاهای مهم گیاهی، یکی از زیستگاه های مهم حیات وحش کشور و .... قابلیتهای اکولوژیکی ارزشمند و منحصر به فردی دارد منجمله ....
 • بارندگی نسبتا بالا و منابع آبی ارزشمند.
 • منابع تولید(آب، خاک، هوا و..) پاک مستعد زراعت های اکولوژیک و تولیدات ارگانیک.
 • مراتع با ظرفیت، وضعیت و پوشش خوب تا عالی(مانند مثلث کم نظیر سارال، سرشیو و خورخوره).
 • پوشش متنوع جنگلی، صنایع و فرآورده های وابسته آن(گزو، شیره، بنه و..).
 • قابلیتهای اکوتوریستی(دریاچه زریوار، کوهستان های شاهو، منطقه اورامان).
 • استعداد و توانمندی باغی و وجود دانش بومی ارزشمند باغداری در جنوب و غرب استان.
 • ژرم پلاسم بسیار غنی با بیش از 2100 گونه غیر زراعی.
 • توانمندی و قدرت دام و دامداری و محصولات وابسته، نژادهای دامی خاص شهرستان(بزمرغز، گوسفند، اسب کردی و ...).
 • تنوع اقلیمی و امکان توسعه طیفی از نباتات با قابلیت های زراعی، باغی، دارویی، زینتی، رنگده، سمی و....
 • کاری بودن جمعیت و نیروی کار توانمند و نسبتا ارزان.
 • 230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و امکان صادرات محصول

سیمای بخش صنعت و معدن

بخش صنعت
استان کردستان با توجه به مزیت های نسبی زیر جهت توسعه فعالیت های صنعتی چشم انداز پر رونقی را جهت مشروط به سرمایه گذاری مناسب نوید می دهد.
1-     وجود مواد اولیه کشاورزی و دامی جهت توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی.
2-     وجود ذخایر معدنی قابل توجه جهت توسعه صنایع معدنی.
3-    خط انتقال گاز اتیلن از عسلویه تا مهاباد و عبور آن از استان و ایجاد زمینه برای توسعه صنایع پتروشیمی.
4-     وجود نیروی جوان و تحصیل کرده و مراکز علمی و دانشگاهی و مراکز آموزش های مهارتی در استان.
5-     230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و پتانسیل بالای مراودات تجاری مرزی.
6-     وجود امکانات زیربنایی از قبیل (آب ، برق، گاز طبیعی و....).

اهم محصولات تولیدی- صنعتی استان کردستان:
سیمان، کلینکر، کاشی و سرامیک، تراکتور، چدن، انواع سنگ نما، بتن و فرآورده های بتنی، صنایع غذایی و تبدیلی نظیر رب گوجه فرنگی، پوره میوه جات، لبنیات پاستوریزه، آدامس طبیعی، بستنی و فرآورده های گوشتی، صنایع شیمیایی نظیر کیسه و ظروف پلاستیک، لوله های پلی اتیلن و قطعات لاستیکی، شوینده های بهداشتی، منسوجات و پوشاک.

وضعیت صادرات محصولات صنعتی:
اهم محصولات صادراتی استان عبارتند از: سیمان، فرش ماشینی، آدامس طبیعی، لواشک، کیک و کلوچه، ظروف پلاستیکی، کاشی و سرامیک، تراکتور، کولرآبی، آبگرمکن، منسوجات و پوشاک.
شهرک های صنعتی استان کردستان:
تعداد شهرک های صنعتی:
29 مصوب
18 در حال بهره برداری (واگذاری زمین): «11 شهرک صنعتی،1 منطقه ویژه اقتصادی، 7 ناحیه صنعتی»

زمینه ها و اولویت های سرمایه گذاری در بخش صنعت استان کردستان:
صنایع غذایی
تولید فرآورده های سیب زمینی، تولید مربا، کمپوت و کنسرو، روغن کشی، پودر شیرین بیان، شیر خشک، صنایع جانبی کشتارگاه، داروهای گیاهی، کشمش، سرکه، پودر تخم مرغ.

صنایع فلزی و برق و الکترونیک
صنایع خوشه ای تولید قطعات خودرو و ادوات کشاورزی و لوازم خانگی، صنایع پایین دستی ذوب آهن، تولید مقاطع فولادی.

صنایع نساجی، پوشاک و چرم
ریسندگی، بافندگی و رنگرزی پشم، الیاف مصنوعی (پلی استر)، فرآوری چرم و سالامبور، منسوجات بدون بافت، کفش از چرم مصنوعی، پتوی اکریلیک.

صنایع کانی غیرفلزی
دانه بندی پودر سیلیس و صنایع شیشه ای، مجتمع سنگبری مدرن، تولید ظروف شیشه ای اوپال، قطعات بتنی سبک، فرآوری فلورین، شیل با پودر الماس.

صنایع شیمیایی و سلولزی
مجتمع داروهای شیمیایی، قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو و لوازم خانگی، مجتمع صنایع رنگ های رزینی، نخ ویسکوز از کاه و کلش، تولید مقوا و خمیر کاغذ از سرشاخه های درختان، صنایع پایین دستی پتروشیمی، تولید اسانس و تگزافن از مشقات شیره درخت به، تصفیه و پالایش کتیرا.
تسهیلات و مشوق های قانونی جهت توسعه سرمایه گذاری در بخش صنعت استان کردستان

   اعتبارات طرح آزمایش صنعت و معدن.
   اعتبارات بنگاه های اقتصادی کوچک زود بازده و اشتغال زا
   منابع داخلی بانک ها.
   برخورداری از معافیت مالیاتی 10 ساله برای طرح های مستقر در شهرک های صنعتی و محدوده های خارج از 30 کیلومتری استان.
   تخفیف و بخشودگی بهاء زمین خریداری شده از شرکت شهرک های صنعتی در صورت تسریع در اتمام پروژه ها.
   تأمین به موقع امکانات زیربنایی از جمله آب، برق، گاز و فازی...

سیمای بخش معدن استان کردستان

مطالعات بنیادی و اکتشافی سیستماتیک، به منظور تهیه لایه های اطلاعاتی (زمین شناسی،ژئوشیمی، ژئوفیزیک، دورسنجی، زمین شناسی اقتصادی) و تلفیق آن ها در سیستم GIS  وزارت متبوع صورت گرفته که به طور متوسط حدود 80% سطح استان کردستان را پوشش داده است. نتیجه این مطالعات شناسایی مناطق پتانسیل دار بوده که هم اکنون اکتشافات منطقه ای (به صورت تفصیلی تر) در این منطق در حال انجام است. علاوه بر اکتشافات سیستماتیک فوق که توسط سازمان زمین شناسی و صنایع و معادن استان کردستان صورت گرفته بخش خصوصی نیز به موازات آن در این عرصه فعالیت داشته  است . ذخیره و آثار مواد معدنی که در این استان تا کنون شناسایی شده عبارتند از: سنگ آهن، سنگ منگنز، آنتیموان طلا و سایر عناصر همراه، سیلیس، فلدسپات، باریت، خاک صنعتی، میکا، انواع سنگ های تزیینی (مرمر، مرمریت، گرانیت، تراورتن و .....) سنگ آهک، دولومیت، مارن، نمک، پوکه معدنی، سنگ گچ، سنگ لاشه، پوزولان و ....

پتانسیل های معدنی
استان کردستان دارای ذخایر قابل توجه معدنی است و سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ شاخص ترین ماده معدنی در سطح منطقه ای را تشکیل می دهند. مقداری از گونه های مواد معدنی استان عبارتند از:
-    سنگ های تزئینی: مرمریت، مرمریت قرمز، گرانیت و تراورتن
-    عناصر ساختمانی: کوارتز، فلد سپار، میکا، دولومیت، فلورین، بریل، نمک آبی
-    عناصر فلزی: سنگ آهن، منگنز آنتیموان
-    پتانسیل کشف شده: مس، طلا و باریت

اهم پروژه های اکتشافی انجام شده در استان کردستان:
-    پتانسیل یابی مصالح ساختمانی در استان کردستان.
-    طرح ارزیابی کانی های صنعتی در استان کردستان.
-    اکتشافات نیمه تفصیلی قلع و تنگستن شهرستان قروه.
-    اکتشافات ژئوشیمیایی یکصد هزارم برگه دیواندره.
-    اکتشافات ژئوشیمیایی یکصد هزارم برگه بیجار.
-    اکتشافات نیمه تفصیلی مناطق آنومالی دار برگه دیواندره.
-    اکتشافات نیمه تفصیلی مناطق آنومالی دار برگه مریوان.
-    اکتشافات نیمه تفصیلی مناطق آنومالی دار برگه های باینچوب وتیژتیژ.
-    اکتشافات کانسار طلای ساری گونی شهر قروه.
-    اکتشافات نیمه تفصیلی، تفصیلی مناطق طلا دار سقز و بانه.
-    اکتشافات کانسار صاحب سقز.

طرح های اولویت دار صنعتی در استان کردستان
اولویت های مطالعاتی تحت سرمایه گذاری صنعتی در استان کردستان
گروه صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی:
طرح تولید فرآورده های سیب زمینی (نشاسته، گلوکز، پوره، چیپس، پرک، خلال و ...)
طرح ایجاد مجتمع صنعتی توت فرنگی و میوه های کشاورزی استان شامل واحدهای ذیل:
-    تولید اسانس
-    تولید مربا، کمپوت مارمالات
-    طرح روغن کشی و تولید پکتین از آفتابگردان
-    فرآوری و بسته بندی انواع خشکبار، غلات و پودرهای خوراکی
-    فرآوری و بسته بندی مدرن انواع سبزیجات شامل: عمل آوری سبزیجات به روش انجماد سریع، خشک کردن سبزیجات.
-    طرح تولید شکر از چغندرقند در قالب مجتمع کشت و صنعت
-    طرح تولید پودر شیرین بیان
-    طرح فرآوری انواع میوه جالیز به شکل ترشیجات و شوریجات
-    طرح بسته بندی مدرن انواع گوشت دام و مرغ
-    طرح تولید شیر خشک و سایر فرآورده های شیری
-    طرح ایجاد صنایع جانبی مرتبط با کشتارگاه های دام و طیور
-    طرح تولید داروهای گیاهی از گونه های گیاهی بومی
-    طرح ایجاد کارخانه فرآوری ذرت
-    طرح تصفیه و بسته بندی آب معدنی
-    طرح تولید انواع نوشابه های غیرالکلی
-    طرح تولید پودر تخم مرغ

گروه صنایع فلزی، برق و الکترونیک:
-    طرح ایجاد صنایع خوشه ای، تولید قطعات خودرو و ادوات کشاورزی
-    طرح ایجاد کارخانه مونتاژ خودروهای سبک
-    طرح ایجاد صنایع خوشه ای تولید لوازم خانگی
-    ایجاد صنایع پایین دستی ذوب آهن
-    طرح تولید انواع مقاطع مفتولی
-    طرح تولید انواع ترانس، بردهای محافظ و تجهیزات کنترل برقی و مونتاژ سایر وسایل الکترونیکی
-    طرح تولید تجهیزات و لوازم پزشکی، اورتوپدی و دندان پزشک

گروه صنایع نساجی، پوشاک و چرم:
-    طرح ایجاد کارخانه ریسندگی، بافندگی و رنگرزی پشم
-    طرح تولید الیاف مصنوعی (پلی استر)
-    طرح فرآوری چرم و تولید سالامبور و مصنوعات چوبی
-    طرح تولید انواع منسوجات بدن بافت (نان اون)
-    طرح تولی پارچه های جین شامل بافندگی، رنگرزی، چاپ و دوزندگی البسه
-    طرح تولی چرم مصنوعی شامل حلاجی، سیستم بی بافت و پوشش دهی به صورت PU و PVC
-    طرح ایجاد کارخانه پارچه از موی بز مرغز و انواع البسه های محلی
-    طرح تولید نخ ظریف با سیستم ریسندگی رینگ (الیاف کوتاه)
-    طرح تولید پتوی اکریلیک همراه با چاپ و تکمیل (پتوهای سبک اکریلیکی)

گروه صنایع کانی غیرفلزی و صنایع معدنی:
-    طرح ایجاد واحد دانه بندی و تولید پودر سیلیس و صنایع شیشه ای
-    طرح ایجاد فرآوری و تولید پودر نسوز سیلیسی
-    طرح ایجاد مجتمع سنگ بری مدرن
-    طرح تولید ظروف شیشه ای اوپال
-    طرح تولید قطعات بتنی سبک (ایتونگ و سیپورکس)
-    طرح تولید دانه بندی و تولید شن و ماسه کوهی
-    طرح فرآوری فلورین
-    طرح فرآوری شیل
-    طرح تولید آهن رباهای سرامیکی و سرامیک های مغناطیسی
-    طرح فرآوری و تولید پودر الماس
-    طرح ایجاد مجتمع تولید انواع مصنوعات سنگی

گروه صنایع شیمیایی و سلولوزی:
-    طرح تولید مجتمع داروهای شیمیایی
-    طرح تولید قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو و لوازم خانگی
-    طرح ایجاد مجتمع پالایشگاه گرانول های پلی اتیلین، پلی پروپیلن و پی وی سی
-    طرح ایجاد مجتمع صنایع رنگ های زرینی
-    طرح تولید نخ ویسکوز از کاه و کلش
-    تولید مقوا یا خمیرکاغذ از نیزارهای دریاچه زریوار مریوان و سرشاخه درختان منطقه و گیاهان یک ساله
-    طرح ایجاد مجتمع تولید صنایع پایین دستی و جنبی پتروشیمی
-    طرح ایجاد کارخانه تولید اسانس تگزافن از مشتقات شیره درخت بنه
-    طرح تصفیه و پالایش کتیرا
-    طرح تولید انواع اسباب بازی پلاستیکی صادراتی
-    طرح فرآوری منگنز و تولید فرومنگنز و دی اکسید منگنز

واحدهای پشتیبانی :

-    طرح ایجاد سایت واحدهای خدمات مهندسی
-    طرح ایجاد مرکز تحقیقات و پارک تکنولوژی صنایع الکترونیک، میکروالکترونیک و اپتیک
-    طرح ایجاد پایگاه مشاوره ای تکنولوژی صنعتی و اطلاع رسانی

سیمای بخش بازرگانی و تجارت خارجی

سیمای بازرگانی و تجاری استان
استان كردستان به دلیل مجاورت و مرز مشترك 230 كیلومتری با كشور عراق و وجود مشابهت های قومی، فرهنگی بین دو كشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی جنوب و شمال غرب كشور دارای ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه ای می باشد.
استان با داشتن 3 بازرچه مرزی در شهرهای بانه، مریوان و سقز و وجود تعاونی های مرزنشین و دارا بودن بانك های تجاری، مؤسسات بیمه ای، شبكه بازارهای محلی و فرا منطقه ای از پتانسیل بالایی جهت صادرات و واردات برخوردار می باشد .

بازارچه های مرزی استان کردستان
آغاز فعالیت بازارچه های مرزی در استان كردستان به دهه 1370 باز می گردد هم اکنون پایانه های مرزی در استان كردستان به یكی از مهمترین منابع معیشت و اشتغالزایی مردم منطقه تبدیل شده اند، طی سالهای اخیر همواره حجم مبادلات به ویژه صادرات از مرز باشماق روند صعودی داشته و تعداد عمده ای از پیله وران بصورت تجار حرفه ای با کارت بازرگانی فعالیت می نمایند. شاید مهمترین مزیت ترانزیتی و تجاری استان کردستان ویژگی خاص ژئوپولوتیكی و همجواری با کشور عراق است. این کشور با جمعیت بیش از 30 میلیون نفر موقعیت مناسبی را برای بازارچه های مرزی کردستان از نظر بازار مصرف مناسب ایجاد کرده است. وجود 19 تعاونی مرزنشینی و 3 بازارچه مرزی فعال و همچنین قرار گرفتن این استان در کریدور شمال – جنوب وغرب - غرب کشور ، برخورداری از سرمایه های انسانی متخصص و ماهر بومی به عنوان مكمل فعالیت های تجاری از پتانسیل های قابل توجه جهت سرمایه گذاری در استان می باشد. بازارچه های مرزی تا حدودی علاوه بر سرعت بخشیدن به تجارت درامر صادرات غیرنفتی، در رشد و شكوفایی و توسعه اقتصادی منطقه نیز مفید بوده و کمك بزرگی در اشتغال زایی هر منطقه دارد و علاوه بر اشتغال مستقیم تعداد زیادی از مردم منطقه اطراف بازارچه ها، موجبات اشتغال غیرمستقیم عده زیادی از ساکنان منطقه را نیز در ارتباط با حمل و نقل و تهیه کالاهای صادراتی فراهم می آورد.